sayfa önbellege alma – hizli joomla web sitesi

Joomla orta ölçekli kurumsal sayfalarina küçük web sayfalari gelen, web siteleri türleri için kullanilan popüler bir web içerik yönetim sistemidir. Joomla PHP dili dayali ücretsiz açik kaynak kodlu betik. Bu, statik HTML sayfalari oldugu anlamina gelir, her sayfa MySQL veritabani, sablon ve çesitli uzantilari verilerden islenecek vardir. Bu çok esnek hale getirir.

Ancak, bu yaklasim büyük bir dezavantaji var. Render uysal alir. Sayfa her istendiginde, Joomla sifirdan olusturmak için vardir. Her istek için veritabani sorgularini bir yeri vardir, dosyasini okur ve komut islenmis. Sunucu yük bagli olarak sayfa olusturma islemi kötü bir kullanici deneyimi yol açabilir tarayicida yükleme yavaslatabilir. Yük yavas yavas sik sik ziyaret olmadigini sayfalar. Sayfa beklenen sürede yüklemez kisa sürede, kullanicilar bir sonraki web sitesine gidin.

Joomla web siteleri hizlandirmak için en basit yolu önbellege alma kullanmaktir. Bu, ayni sayfa asagidaki talepleri yüklenir dosyalar olusturulan sayfalari saklamak için bir islemdir. Önemli ölçüde önbellege alma sayfalarini yüklemek için zaman azaltir. Joomla önbellege alma için iki ayar vardir. Genel yapilandirma biri ve bir önbellek eklentisi olarak bir.

Ana önbellek ayarini genel yapilandirma sayfada. Iste bunu saglamak ve önbellek zaman ayarlayabilirsiniz. Ayni zamanda onlarin son ziyaretten bu yana degisti, kullanicilarin yeni içerik alacak kadar zaman sonra tanimlar çünkü bu zaman önemlidir. Bu ayar bireysel modülleri ve bilesen görüs önbellege alma etkiler. Web sitesinin bir kismi her zaman daha sonra yeniden kullanmak üzere bir dosyaya kaydedilir islenir. Bu dosya önbellek ayarlari belirtilen süre tutulur, varsayilan deger 15 dakikadir. Her modül için önbellege alma ile ilgili bireysel ayari vardir. Ya global web ayarini kullanin ya da belirli modülün önbellege alma kapatabilirsiniz. Anketler, dönen afis ve son derece dinamik içerik önbellege olmamalidir.

Ikinci ayar bir sistem önbellegi eklentidir. Eger etkinlestirilmis ise bu eklenti bütün sayfalarini önbellege alir. Burada da önbellege alinmis sayfalari sona erecek ne kadar zaman sonra tanimlayabilirsiniz. Her sayfa önbellek dosyasi kullanim ömrü boyunca sadece bir kez islenecek çünkü bu ayar önemli web sitesi performansini artirabilirsiniz. Sayfalarinizin içerigini dinamik ve baska bir ziyaretçi degisiklikler Ancak, o zaman muhtemelen önbellege alma bu tür devre disi birakmaniz gerekir.

GZIP sayfa sikistirma: daha hizli veri transferi için ek bir genel bir ayar vardir. Etkin Eger tarayiciya gönderilmeden önce, her sayfa sikistirilir. Bu hizli yükleme için ek bir gelismedir.

Joomla çok güzel ve süslü özellikleri saglar. Ne yazik ki, her ek elemani sayfasi olusturma süresini uzatir. Joomla önbellege alma seçenekleri önemli ölçüde sayfa yükleme sürelerini azaltmak ve daha iyi bir kullanici deneyimi için katkida bulunabilir.