sanal özel sunucu (VPS) nedir

Teknoloji büyüyen ve ihtiyaçlari onunla birlikte büyüyor. Birçok web sitesi ana hem adanmis ve hosting tekniklerinin mal sunan bazi hosting kavrami görmek isteyebilirsiniz. Bunlardan mükemmel bir karisimini yazilim ve donanim gelismeler ile mümkün Virtual Private Server (VPS) kavrami ile sunulmaktadir. Artik bir web sitesi üzerinde kontrol büyük bir sunar kurulu bir sunucu için binlerce dolar ödeyerek üzerinden yipratmak gerekmez.

Virtual Private Server – evrimsel çözüm

Sanal Özel Sunucu kavrami da kendi içinde sunucu sayisi için tek bir sunucu, çok güçlü ve üst düzey bir sunucu, bölünmüs olmasidir. Bu bölme veya ayrilik donanim veya yazilim düzeyinde hemen hemen yapilir. Ana sunucu aslinda tek bir çekirdek çalisir ama bu tek etkin çekirdek (Isletim sistemi) üstünde ayri sunucular gibi davranan birçok farkli isletim sistemleri çalisir. Böylece satin alacak gerçek sunucu sadece tek bir isletim sistemi üstünde çalisan bir sanal biridir.

Avantajlar

Sanal özel sunucular alarak elde edilen avantajlari çok çesitlidir. Bazi barindirma hizmetleri oldugu gibi bir müsteri, diger paylasilan ana ile birlikte tüm sunucunun yeniden gerektiren bir sunucuyu yeniden baslatmaniz gerekiyorsa, hosting, bu gerçekten büyük bir sorun var. Ama biz aslinda tek basina sanal çekirdek ve benzeri sunuculara yeniden baslatmaniz gerekir VPS durumunda tamamen zarar görmez. Hizmet saglayan sunucunun tabakasi yazilim düzeyde, özerk ve her iki tarafin ihtiyaçlarina çok özellestirilebilir. Böylece kullanici daha çok barindirma hizmetleri parçalamak için karsilastirilabilir bir maliyetle, özel sunucular ile iliskili tam yazilim kontrolü vardir.

Az sakincalari

VPS en hosts için mükemmel bir çözüm sunuyor olsa da, bazi sinirlamalar ile yapar. VPS hizmeti ile iliskili ana sinirlama siteleriniz sonra sunucu tarafi komut dosyasi gibi hesaplamalar ve CGI tabanli hesaplamalar son derece yüksek gereksinimi, sinirli güç var ve bu yüzden eger sanal sunucu ile ilgili islem gücü, aslinda orijinal bir alt kümesi oldugunu sunucularin göstermek. Bu, sunucunun aslinda aslinda sanal sunucuya islemci ve RAM alani sadece belirli bir miktar ayirir bir temel çekirdek bir parçasi olarak çalisir olmasindan kaynaklanmaktadir.

Hususlar

Bir Virtual Private Server özelliklerini Gördügünüz gibi, biz VPS ve bir VPS düzeni yetenegine sahip oldugunu hizmet kalitesinin yeteneklerini dogru düsünceler olmadan herhangi bir sunucu için düsmemesi gerektigi oldukça açiktir. VPS hizmeti bir hizmet üzerine karar vermeden önce yeterli hesaplama gücü, bant genisligi ve çalisma süresi sunan olmadigina bakin. Dikkatle kararindan önce üzerine bakti edilmelidir donanim desteklenen sanallastirmasi durumunda diger sanallastirma için kullanilan yazilim gibi yönleri (yazilim sanallastirmasi durumunda) ve teknikleri, kullanilan.

Eger daha az maliyetle kontrollü bir sunucu istiyorsaniz Böylece genel bir not, VPS en iyi barindirma hizmeti olur, ve yazilim kontrolü söz konusu oldugunda da bir çok avantaj ile iliskili olan, onunla iliskili yan etkileri hafif bir yüzde . Bununla birlikte, bir çok açidan en uygun seçim olur.