neden düsmanca bir çalisma ortami bir organizasyon için korkunç

Çalisanlarin motive gelince, para kullanmak için tek araç degildir. Bir isletme sahibi olarak, ayni zamanda kendi is yerinde çalisanlarinizin mutlu ve güvende tutmak için çalismalidir.

Onlar ofiste olmak mutlu hissediyorum çünkü çalisanlarin ofis yolunda kendi adim bir bahar var görmek iyidir.

Nasil bir Hostile Çalisma ortami bir çalisanin ruh yok mu?

Isyerinde performansi oldukça sik duygusal ve zihinsel bir faktördür. Mutlu bir çalisan daha mutlu çalismak ve aslinda sirketin ölçümlerini de hissedilecek iyi bir performans vermek egiliminde olacaktir.

Düsmanca bir çalisma ortami, diger taraftan, yas dahil isyeri ve kültürü ile kirgin oldugu anlamina gelir. Bu hosnutsuzluk ve hayal kirikligi olasilikla çalisan performansini etkileyecektir. Bu çalisan kötü yapmak veya çalisan örgüt birakmak neden neden olabilir.

Nasil bir Hostile Çalisma Ortami organizasyon etkiler?

Bu çalisanlarina güvenli ve emniyetli bir isyeri saglar saglamak için sirketin görevidir. Bunu yaparken degil, sirketin potansiyel verimlilik isabet alir neden olacaktir olumsuz faktörler teslim edilir. Sirkette çalisan bir kadin isçi onun yöneticisi tarafindan cinsel iyilik için istenir örnek alin. Bu çalisanin zihinsel ve duygusal durumu üzerinde çok olumsuz etki yaratacak ve büyük olasilikla, bu da onun performansi yansitan görülecektir.

Bu, özellikle verimli ve kaliteli is çikmak kim çalisanlar için daha da dogrudur. Magdur olmak sadece çalisanin performansi bir dalis yol olamaz ve hatta hiç verimlilik ayni düzeyde ulasmada bu çalisan tutabilirsiniz. Iddia edilen bir düsmanca olaydan sonra isten döner Birisi daha da taciz muzdarip olabilir. Bu kosullar kontrolsüz kaldiginda, ayni zamanda örgütün diger üyeleri etkileyecektir.

Nasil bir sirket bir Hostile Çalisma Ortami varligi önleyebilir?

Görüldügü gibi, bir Düsmanca Çalisma Ortami isçiye degil, ayni zamanda örgüt için sadece zararlidir. Bu nedenle, sirketin böyle bir ortamda isyerinde operasyonda oldugundan emin olmalisiniz. Sirket performans için elverisli bir atmosfer ile çalisanlarina saglamak zorundadir. Önemli bir adim uygunsuz arkadaslari dogru davranis ve bu davranisin sonuçlari ile ilgili sirketin iç politika ve hükümet yasalari hakkinda çalisanlar yetistirmektir.

Bir meslektasim yönelik uygunsuz davranis suçlu olan bir çalisan için cezalar, daha genis bir hukuki anlamda, çok ciddi. Hapis – Bu sonlandirma daha ciddi bir sey gidebilirsiniz. Sirket bu nedenle meslektaslarina için güvenli ve taciz-ücretsiz ortami yaratarak paylarini yapmak için tüm çalisanlarin istemek gerekir.