kontrolü web sunucusu – htaccess dosyasini kullanin

Apache dahil olmak üzere birçok web sunuculari web için bir yapilandirma dosyasidir. Htaccess dosyasi destekleyen güvenligi için bakim, www alt etki alani yönlendirme, hata sayfalari, vb almak yoksa fantastik tasarim ile bile en iyi web sitesi mükemmel bir sistem olmaktan uzak sunucusu yapilandirma. Bu dosya yeni adreslerine eski silinmis sayfalari yönlendirmek için ya da hemen hemen herhangi bir web sunucusu ayarini degistirmek için, belli dizin korumak sifre, web sitesinin güvenlik sikmak için kullanilabilir. . Htaccess web sunucusu yapilandirma dosyasi iyi birçok web sayfalarinda belgelenmistir – bunun için sadece Google bir seyler yapmak nasil kesin talimatlar gerekir zaman. Sadece bu dosya ile yapmak mümkün oldugunu bilmek gerekir.

yetkilendirme ve kimlik dogrulama
Sen. Htaccess ve. Htpasswd dosyalari ile bireysel dizinlere erisimi kisitlayabilir. Bu içerik yönetim sistemi bagimsiz ve çok yüksek güvenlik saglar, çünkü bu çok uygundur.

URL’ler yeniden
Bu baska bir bir url veya web adresini degistirmek anlamina gelir. Bu en az iki durumda yararlidir. Bazen eski sayfalari silmek veya yeniden adlandirmak olacaktir. Biri sizi sadece yeni bir sayfanin adresini için eski url yönlendirebilirsiniz eski sayfasina bir baglanti takip zaman bir “Sayfa bulunamadi” hatasi görüntüleniyor önlemek için. Yeniden url diger önemli kullanimi anahtar kelimeler ile kisa, arama motoru dostu adresler olusturmaktir.

Yeniden baska bir kullanimi olmayan www adresi ya da tam tersi www adresi yönlendirmek için de. Tarihsel nedenlerden dolayi web ortaya çiktigi tüm web siteleri www alt etki alani kullanilir. Orada kullanmak gerek, ama sitelerin çogunlugu hala bu tür web adresi kullanir. Ve bazi kullanicilar yazin ve bazi yoktur, çünkü her iki türevleri için dikkatli olmalisiniz. Baska bir adres yönlendirmek için en kolay yolu. Htaccess yapilandirma dosyasi kullanmaktir.

engelleme ip adresi
Tek tek IP adresleri veya etki engelleyebilirsiniz. Bazi örümcekler, botlar ve hatta yönlendirmeleri engellemek istediginizde yararlidir.

dizin listesi
Genellikle ziyaretçilerin dizinleri dosyalari görmek istemiyorum. . Htaccess yapilandirma dosyasi ile kolayca herhangi bir dizinin listesi önleyebilir.

özel hata sayfalari
Sunucu tarafinda her hata özel bir sayfa yönlendirilebilir. Bu, sunucu tarafindan bildirilen kisa hata metni daha kolay çok daha kullanici.

. Htaccess dosyasi web sunucusu üzerinde güçlü bir kontrol saglar. Bu web sitesi güvenli olabilir ama ayni zamanda erisilemez yapabilirsiniz. Ayarlari degistirmeden önce bir yedek kopya oldugundan emin olun. Dosyayi bu olmadan bir web siteniz varsa site gayet iyi çalisiyor ve bir sey eksik degil, çünkü muhtemelen memnun. Ama www olmayan yönlendirme ve güzel hata sayfalari için bir www var mi?