Döviz hosting ve ölçeklenebilirlik

Eger verilen bazi unsurlari alabilir nerede çogu zaman belirli bir tema savunan yaparken, zaman içinde bir noktada, bu duruma düsecek. Ben genellikle çok bu tuzaga düser. Ben forumlar ve bloglar düsürmekten ve belki de bir daha “temel ilkelere geri” bir yaklasim gerekir “basit” kabul edilir sey var oldugunu göreceksiniz: Bu bulut bilgisayar dünyasinda “ölçeklenebilirlik” kavrami için de geçerlidir.
Zaten kavramina asina olanlar için, burada bir rahip olmayan kimse görev süresi bir yaklasim eger benimle ayi lütfen. Eger yorum bölümüne açiklama eklemek için ben memnun daha fazla olurdu.

Bunun için ilk önce, neden ölçeklenebilirlik önemli mi?

Çogu sirket, personel veri depolama, e-posta sistemi çalistiran ve hatta intranet yayin için bir ev sunucusu ile baslayacak. Daha sonra talep (proje dosyalari, e-posta vb hacmi artis … için daha fazla depolama için gerekir) her zamanki yaklasimi belirli amaçlar için yeni sunucular adamak oldu büyüdükçe. Dosya paylasimi için eski bir tutarken Bu nedenle, sirket, intranet ve e-posta sistemi için yeni sunucu yatirim basladi. Zaman geçtikçe Ancak, depolama ihtiyaci sirket daha fazla depolama yatirim gerekiyor, yani kullanicilarin sayisi arttikça olarak büyümeye devam edecektir. Daha sonra, üç yil sonra, en saticilari sirket yükseltmek gerekiyor böylece sözlesme yakinda sona erecek bu sirket hatirlatacaktir. Ve tahmin edin ne oldu? Bu sirket yazilim, donanim ve egitim yeni yatirim geçmek için ihtiyaci var demektir.

Gördügünüz gibi, içi BT sistemleri zaman geçtikçe artan yatirim gerektirir: ve bu sirket büyüklügü büyüyor olsun, ya da daralma olup olmadigini gerçek duruyor. Sadece bir kullanici belirli bir ihtiyaci varsa BT özelligi çünkü maliyetleri azaltmak için bir BT sistemi kapatmak olacak diyemeyiz, tüm IT sistemi çalistiriyor olmaniz gerekir. Herkes gece için biraktigi için BT bir üyesi personel gece sunucuyu kapatmak olabilir gün hatirliyor musun? Evet, bu artik yapilamaz – personel kendi ofis onlar evden çalisiyor olsa bile BT kaynaklari var erisebilir olmak istiyorum, bu yüzden ofiste kimse kalmadi olsa bile tüm IT sistem hala ayakta ve çalisiyor gerekiyor .

Bir ev sunucu yapilandirmasi aksine, bir bulut bilgi islem kurulum tamamen farkli bir yaklasim sunuyor. Bu sirket sadece fiili kullanim için ödeyecekleri sabit ücret ödemek-as-you-go sistemine dayanmaktadir. Geri bizim örnek: sirket daha fazla depolama ihtiyaci varsa, o zaman sadece ek donanim ve yazilim içine yatirim yapmaya gerek kalmadan ek depolama satin almak zorunda, sirketin daha fazla e-posta adresi eklemek için gerektiginde, onlar endiselenmenize gerek yok ek lisans satin alma ve daha fazla depolama ekleme hakkinda, sirketin sadece ayda ek bir ücret ödemek zorundadir. Ve en iyisi, sirket artik bütçe her üç yilda bir içine tüm bu IT sisteminin yenilenmesi dahil etmek vardir. Iste bu ölçeklenebilirlik geldiginde cloud computing bir is getirebilir ne.