asp (Active Server Pages) web hosting

Active Server Pages web hosting web siteleri için ASP destegi sunan hosting firmalari ifade eder. Active Server Pages sayfasi, kullanicinin gönderilmeden önce sunucuda islenir gömülü ASP komut ile HTML sayfalari. ASP kullanici dinamik veritabani tabanli sayfalari olusturmaniza olanak saglar. Kullanici bir veritabaninda veri erisim ve Active X ya da Java bilesenleri gibi sayfa nesnelerle etkilesim olabilir.

ASP destegi dinamik, veri tabanli web sitesi gerektiren web siteleri için idealdir. Bu gibi durumlarda, ASP kodu web sitenizin HTML sayfalarina gömülü gerekmektedir. ASP kodu kullanicilarin veritabanina kendi web sayfalarini baglanti saglar, kullanicilar daha sonra web sayfalari ve kisisel ayarlarini kullanarak etkilesim neyin, onlar web sitesinde ve siparis giris yapabilirsiniz.

nasil asp (Active Server Pages) nasil çalisir?

Kullanicilarin türleri adres kutusuna veya belirli bir web sayfasinda tiklamayla URL, bir istek onlarin bilgisayara dosya göndermek için web sunucusuna gönderilir. Standart bir HTML dosyasinin durumda, web tarayicisi dosya alacaksiniz ve web sunucu üzerinde yaptigi tam olarak görünür. Bir ASP dosyasi web sunucusundan bilgisayariniza gönderilen, ancak daha sonra sunucu HTML kodunu çalisir ve ASP kodu (ASP kod geçerli tarih veya saat olabilir, ve benzeri bilgiler) çalistirin.

Kendi web barindirma saglayici ASP destegi gerektiren bir kullanici özelligi verilen hosting paketi içinde yer oldugundan emin olmalisiniz. Web hosting saglayicisi sonra büyük olasilikla bir Windows 2000 sunucu üzerinde web sitesi ev sahipligi yapacak. Windows’a özel, IIS (Internet Information Services) ile daha kararli ve bilesenleri is en ASP gibi bir Windows 2000 sunucu üzerinde ASP sayfalarinizi barindirmak için daha güvenli oldugu için bu öncelikle. Kullanici kendi web sitesi SQL, Access vb gibi bir veritabani kullanir ise de saglamak ve kendi web sitesi tarafindan kullanilmaktadir veritabani türü için destek sunmak o zaman kendi web hosting saglayici sormak gerekir.

En kaliteli web-hosting saglayicilari teklif ASP destegi ve özelligi genellikle hosting paketi dahil edilir ve ek bir ücret ile gelmiyor yapmak. Ancak, ASP destegi hosting paketi ile birlikte eger saglayici barindirma kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir. Genellikle, web hosting daha pahali oldugu ortaya dönüsebilir, ek veya eklenti özellikleri bu özellikler sunabilir. Sadece çesitli web sitesi gereksinimleri için destek sunabilir maliyetli bir hosting paketi dikkate almak akillica olacaktir.

Bu nedenle, iyi arastirma yapmak ve bir web-hosting saglayici seçimi söz konusu iyi karar vermek. Dikkate web siteniz için web hosting gereksinimleri tüm yönleriyle alin ve kendinize bir bütçe ayarlayin. Sektördeki bazi söhretli topladi ve hosting sektöründe tercih set görülmemis standartlarina sahip olan sirketler için kayit düsünün.